Разлика помеѓу преработките на „Владимир Картов“

#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE
с (→‎top: Додадена категорија using AWB)
(#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE)
'''Проф. д-р Владимир И. Картов''' ([[1935]], {{роден во|Смоквица|Гевгелиско}} - Скопје, 23 Април 1989) — македонски историчар, правник и професор<ref name="МакЕнц">{{МакЕнц|280|Владимир Картов|I}}</ref>.
{{без извори}}
'''Проф. д-р Владимир И. Картов''' ([[1935]], {{роден во|Смоквица|Гевгелиско}} - Скопје, 23 Април 1989) — македонски историчар, правник и професор.
 
Основно образование завршил во своето родно место. Во учебната 1952/53 година завршил учителска школа во [[Скопје]]. [[1954]] година се запишал на [[Вишата педагошка школа во Скопје]] на групата историја-географија и во [[1956]] година дипломирал.
За монографијата на истакнатиот македонски револуционер и близок соработник на [[Ѓорче Петров]] - [[Сава Михајлов]], Картов ја добил ноемвриската награда на Гевгелија, - Златна плакета на општината Гевгелија за [[1977]] година.
 
== Наводи ==
{{никулец}}
{{наводи}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Картов, Владимир}}
[[Категорија:Смоквица]]
[[Категорија:Македонски правници]]