Разлика помеѓу преработките на „Еквадор“

Додадени 96 бајти ,  пред 8 месеци
Изговор на името и навод од Правопис на македонскиот јазик, 2017, стр. 295
с (→‎top: Исправка на датумски формат, replaced: мај, 1 → мај 1 (2), август, 1 → август 1)
(Изговор на името и навод од Правопис на македонскиот јазик, 2017, стр. 295)
Ознака: Отповикано
}}
 
'''ЕквадорЕква́дор'''<ref name="Еква́дор-акцент">{{Правопис 2017|страница=295}}</ref> официјално '''Република Еквадор''' ({{lang-es|República del Ecuador}})е демократска република во [[Јужна Америка]]. Еквадор се граничи со [[Колумбија]] на север, [[Перу]] на исток и југ и со [[Тихиот Океан]] на запад. Таа е една од двете држави во Јужна Америка што не се граничи со [[Бразил]], другата е [[Чиле]]. Во рамките на Еквадор се вклучени и [[Галапагоските Острови]], околу 965 км западно од територијата на Еквадор. Државата лежи на [[екватор]]от, од каде и е добиено името. Еквадор има површина од 256.371 км2 со главен град [[Кито]], а најголем град [[Гвајакил]].
 
== Потекло на поимот ==
190

уредувања