Разлика помеѓу преработките на „Ајде поминувам, заминувам“

с
italic
(Создадена страница со: {{Infobox song | name = Ајде поминувам, заминувам | cover = | alt = | type = | artist = Бапчо...)
 
с (italic)
 
{{italic title}}
{{Infobox song
| name = Ајде поминувам, заминувам
| next_year =
}}
'''''„Ајде поминувам, заминувам“''''' – [[македонски народни песни|македонска народна песна]] од [[Егејска Македонија|егејскиот дел на Македонија]], првпат снимена во 1970-те од пејачката група „[[Бапчорки]]“ во состав: Лета Манева - Барџиева од село [[Бапчор]] ([[Костур|Костурско]]), Доца Доневска од село [[Бапчор]] ([[Костур|Костурско]]), Каланџева од село [[Дреновени]] ([[Костур|Костурско]]) и Лефтерија Шанкуша од село [[Саракиново]] ([[Воден|Воденско]]).
 
Во песната се споменува [[Лерин|леринското]] село [[Бел Камен (Леринско)|Бел Камен]], како и убавата Грозда од која се бара да вапцабојадиса две знамиња, едно за свадба, друго за борба.
 
==Текст==
190

уредувања