Разлика помеѓу преработките на „Дојка“

Додаден 1 бајт ,  пред 5 месеци
нема опис на уредувањето
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
 
| DorlandsSuf =
}}
'''Дојката''' (''mamma'') има полутопчеста форма, сместена во надворешниот дел од градниот кош на чиј преден крај се наоѓа пигментирано испапчување или брадаваица (''papilla mammae'').Дојката е жлезда изградена од 15-20 резени (''lobi glandulae mammariae''). Нивните изводни канали се насочуваат кон брадавицата чии врвови се отвораат како млечни пукнатини.И мажите и жените имаат развиени гради од исти ембриолошки ткива. Сепак, во пубертетот, женските полови хормони, главно естроген, го промовира развојот на дојка кој не се случува кај мажите се должи на повисокиот износ на тестостерон.Како резултат на тоа, женските гради стана многу повеќе познати отколку оние на мажите.За време на бременоста, градите, се одговорни на комплексната интеракција на хормоните кои го предизвикуваат развојот на ткивото и проширувањето со цел да се произведе млеко.Три такви хормони се естроген, прогестерон и пролактин, кои предизвикуваат вродено ткиво во дојката и грлото на матката за да се промени времеѕо на менструалниот циклус.Големината на градите варира со расата и етничкото потекло. Една студија објавена во 2013 година укажува на постоењето на една генетска мутација одговорна за повеќе карактеристики на Азијците, вклучувајќи погуста коса, повеќе потни жлезди и помали гради на жените.
 
===Етмологија===