Разлика помеѓу преработките на „Праведна употреба“

Нема измена во големината ,  пред 8 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: едход → етход (2)
с (→‎Надворешни врски и извори: Исправка на датумски формат, replaced: јули, 2 → јули 2, ноември, 2 → ноември 2)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: едход → етход (2))
[[Податотека:Fair use logo.svg|мини|десно|150п|Лого со кое се идентифицира праведна употреба.]]
'''Праведна употреба''' ({{lang-en|fair use}}) е доктрина во законот за авторско право на [[Соединети Американски Држави|Соединетите Американски Држави]] (''United States copyright law''), што овозможува законито нелиценцирано и ограничено користење на туѓи цитати или материјал со заштитени [[авторски права]] (''copyright'' '''©''') во друго авторско дело, без предходнопретходно добиена дозвола од носителот на тоа право (''авторот''), со образовна цел, рецензија и сл. Во континенталниот правен круг постојат поразлични ограничувања и одстапки од авторското право.
 
Праведна употреба е дел од Американскиот закон за авторки права, член 107. кој дозволува употреба на заштитени материјали на автор во делот на друг автор под одредени услови без предходнопретходно издадена лиценца. Многу други држави во англосаксонскиот правен круг во своите закони имаат слични одредби кои дозволуваат употреба на заштитени материјали под посебни и специфични услови, овие термини обично се наведени во законот за заштита на авторски права (анг. Copyright legislation), но овие случаи во законот се порестриктивни во дадени случаи одколку американската чесна употреба. Во контекст на ова постојат дефиниции кои одговараат на праведната употреба во следниве закони:
 
* Information Society Directive ([[САД]], директива 2001/29/EC од [[22 мај]] [[2001]])