Разлика помеѓу преработките на „Мајка“

Додадени 276 бајти ,  пред 8 месеци
 
===Мајката како тема во музиката===
* „[[Мајке (рок-група)|Мајки]]“ ([[хрвтаски]]: ''Majke'') - хрватска рок-група, основана во 1984 година.<ref>[https://www.discogs.com/artist/872622-Majke Discogs, Majke (пристапено на 9.1.2021)].</ref>
* „Мама мора да умре ноќва“ ([[англиски]]: ''Momma's Gotta Die Tonight'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Бади каунт]]“ (''Body Count'') од 1992 година.<ref>[https://www.discogs.com/Body-Count-Body-Count/release/713210 DISCOGS, Body Count (2) ‎– Body Count (пристапено на 14.8.2020)]</ref>
* „Мајка“ (англиски: ''Mother'') - композиција на англискиот гудачки квартет „[[Баланеску квартет|Баланеску]]“ (''Balanescu Quartet'') од 1994 година.<ref>[https://www.discogs.com/Balanescu-Quartet-Luminitza/master/92996 DISCOGS, Balanescu Quartet* ‎– Luminitza (пристапено на 17.6.2020)]</ref>