Разлика помеѓу преработките на „Лешок“

Одземен 1 бајт ,  пред 6 месеци
с
→‎Демографија: Правописна исправка, replaced: северо-западн → северозападн
с (→‎Демографија: Сменето со македонски апостроф, replaced: К'нчов → К’нчов)
с (→‎Демографија: Правописна исправка, replaced: северо-западн → северозападн)
Според егзархискиот секретар [[Димитар Мишев]], („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во 1905 година во Лешок имало 488 [[Македонци]], под врховенството на [[Бугарска егзархија|Бугарската егзархија]].<ref name=":1">D.M.Brancoff. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, стр.122-123.</ref>
 
Според [[Афанасиј Селишчев]] во 1929 година во Лешок имало 97 куќи и 580 жители, сите Македонци.<ref name=":2">Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западнойсеверозападной Македонии“. - София, 1929, стр.23</ref>
 
Според последниот попис од 2002 година, селото брои 440 жители и е исклучиво населено со [[Македонци]] од православна вероисповед. Следува табела на националната структура на населението:<ref>[http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X]</ref>