Битолска богословија: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
(нова страница)
 
сНема опис на уредувањето
'''Битолска богословија''' или '''Богословија „Св. Јован БогословБогослов“''' (Битола, 1922 – 1941)<ref name=ME>{{МКЕ|180}}</ref><ref name=BB>{{нмс| title= Битолската богословија | url=https://babambitola.mk/bitolskata-bogoslovija/ | work= | publisher=Бабам Битола | date= 6 декември 2018 | accessdate=8 јануари 2021}}</ref> – богословија основана од Министерскиот совет на [[Кралство СХС|Кралството СХС]] на 5 октомври 1921 година. Нејзин патрон бил „[[Св. Јован Богослов]]“. Иако основана во октомври, богословијата заради организациски проблеми почнала со работа, според едни извори на 1 јануари 1922 година<ref name=ME/>, а според други на 26 февруари истата година. <ref name=BB/> Престанала со работа во 1941 година со почетокот на [[Втора светска војна|Втората светска војна]].
 
==Историја==