Разлика помеѓу преработките на „Карл Линеј“

Додадени 12 бајти ,  пред 9 месеци
→‎Галерија: Карл фон Лине не му е роденото име, туку благородничкото име
(→‎Галерија: Карл фон Лине не му е роденото име, туку благородничкото име)
| footnotes = <br />[[Податотека:Linne CoA.jpg|центар|240п]]<center>[[Грб]]от на Карл Линеј</center>
}}
'''Карл Линеј''' ({{lang-la|Carl Linnaeus}}), роденооблагородено име: '''Карл фон Лине''' ({{lang-sv|Carl von Linné}}); {{рн|23|мај|1707}} – {{пн|10|јануари|1778}}) — [[Шведска|шведски]] [[природонаучник]], [[ботаничар]], [[зоолог]] и [[лекар]]. Основач е на [[систематика]]та, [[Биологија|биолошка]] дисциплина. Сите [[растенија]] и [[животни]] ги сместил во категории по сличности, и тоа:
 
:[[Тип (биологија)|Тип]] (за растенијата, некогаш се користи и [[Оддел (биологија)|оддел]])
Анонимен корисник