Николај Хајтов: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Отповикани уредувањата на 31.11.88.163 (разговор), враќајќи на последната преработка на Bjankuloski06)
Ознака: Отповикување
сНема опис на уредувањето
'''Николај Хајтов''' е познат бугарски писател, автор на повеќе книги раскази, патописи, есеи, репортажи, театарски дела за возрасни и за деца, на монографии за села и градови, сценарија за филм, радио и телевизија.
 
Роден е во 1919 година во село Јаворово, Пловдивска околија. По професија е шумарски инженер. Главни мотиви му е планината, шумата и животот на родопските села и помацитеПомаците (потурченитеисламизираните Бугари), како и проблемите на семејството, и во градовите и во селото, традицијата, општествените текови... Посебен белег на неговата проза се ноншалантниот тон на кажување, проткаен со динамика, со духовитост и релјефност на ликовите.
[[Image:Nikolay-Haytov-monument-closeup.jpg|200px|thumb|Споменикот на Николај Хајтов во [[Борисова Градина]], Софија]]
 
3.880

уредувања