Разлика помеѓу преработките на „Централна Африка“

Нема измена во големината ,  пред 6 месеци
с
→‎Стопанство: Правописна исправка, replaced: храмбен → хранбен
с (Правописна исправка, replaced: Екваторијална → Екваторска (3))
с (→‎Стопанство: Правописна исправка, replaced: храмбен → хранбен)
Главни стопански гранки се [[земјоделство]]то, [[шумарство]]то и [[сточарство]]то. Од земјоделските култури најразвиени се банани, какао, кафе, памук, пченка. Во шумите најзначајни се [[тиково дрво|тиковото]], [[каучук]]овото и [[абонос]]овото дрво.
Од сточарството најразвиено е говедарството.
Во Централна Африка постојат разни рудни богатства. Најзастапени се: [[железо]], [[калај]], [[уран]], [[кобалт]] и [[дијамант]]и. Од индустриските гранки најразвиени се прехрамбенатапрехранбената, дрвната, текстилната и металната индустрија. Густата и полноводната мрежа на реката Конго со притоките е голем енергетски потенцијал и основа за сообраќајната комуникација во Централна Африка.
 
== Демографија ==