Разлика помеѓу преработките на „Воена болница“

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Народно-ослободителна → Народноослободителна
с (Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Народно-ослободителна → Народноослободителна)
}}
 
'''Општата градска болница "8-ми септември"''' (поранешна '''Воена болница''') е најголема здравствена установа за болничко лекување на ниво на секундарна здравствена заштита во [[Скопје]] и [[Република Македонија]]. Таа е под директна јурисдикција на [[Министерството за одбрана на Република Македонија]]. Основана е на [[15 Ноември]] [[1944]] година со одлука на Главниот штаб на [[Народно-ослободителнатаНародноослободителната војска на Македонија]]. Командант на ВБ е полковник [[Петре Утковски]].
 
== За болницата ==