Југозападен Регион: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
(Одбиена последната промена (од Max&RubyFan) и ја поврати преработката 4345925 на Ehrlich91)
Ознака: Рачно отповикување
Нема опис на уредувањето
|free =[[Југозападен регион#Општини|9]]
|free_type=Oпштини
|free1=[[СтругаОхрид]]
| free1_type=Седиште
|free2=Мирјана Лозаноска
}}
 
'''Југозападен регион''' — еден од осумте статистички региони на [[Македонија]]. Овој регион граничи со следните региони: [[Пелагониски регион|Пелагонискиот]], [[Полошки регион|Полошкиот]], [[Скопски регион|Скопскиот]] и [[Вардарски регион|Вардарскиот]]. Главен центар на регионот е градот [[Охрид]]. Наречен е по [[Охридско-струшкото Поле]].
 
== Општини ==
796

уредувања