Ботиаја: Разлика помеѓу преработките

Додадени 439 бајти ,  пред 1 година
Мало дополнување и референца
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
(Мало дополнување и референца)
[[Податотека:Области во Античка Македонија.svg|мини|десно|300px|Областите на Македонското Кралство.]]
'''Ботиаја''' — област во средишниот дел на [[Античка Македонија]] меѓу [[Пиерија]] и [[Елимеја]] на југ, [[Еордеја]] на запад, [[Алмопија]] на север и [[Амфакситида]] на исток, односно териториите меѓу реките [[Могленица]] (Лудија) и [[Вардар]] (Аксиј), со градовите [[Воден]], [[Пела]] и [[Бер]].<ref>{{Наведена книга|title=Македонски историски речник|first=д-р Стојан Киселиновски и др.|publisher=ИНИ|year=2000|isbn=9989-624-46-1|location=Скопје|pages=86}}</ref> Долниот тек на [[Бистрица]] и планинските венци на [[Каракамен]] и [[Пајак]] претставуваат нејзини природни граници.<ref>''Strabo, Geography, Harvard University Press, 1959–1960''</ref> Кај античките автори најчесто се спомнува како посебна област и тоа како област во која првиот македонски крал [[Пердика]], според пророштвото, треба да основа град – престолнината на македонските кралеви — [[Ајга]], а исто така тука е и втората престолнина — [[Пела]].<ref>''Thucidides, 4 vols., Harvard University Press, 1958''</ref> Во римско време се споменуваат градовите: [[Кир]], [[Скидра]], [[Миеза]], [[Ихне]], [[Алор]], [[Тириса]] и др.<ref>''Ф. Папазоглу, Македонски градови у римско доба, Скопје 1957''</ref>
 
== Поврзано ==