Разлика помеѓу преработките на „Новогодишна ноќ“

Додадени 114 бајти ,  пред 8 месеци
с
нема опис на уредувањето
с
 
=== Македонија ===
Новогодишната вечер се прославува кај сите семејства во [[Република Македонија|Македонија]]. Новогодишниот ден е време кога децата најчесто добиваат подароци и прославата е проследена од огномети низ текот на целиот ден. Денот е прославен заедно со семејството или со пријателите дома или во некој од клубовите, рестораните, кафулињата и хотелите со вечерни прослави кои вклучуваат добра храна, музика во живо и танцување на традиционална македонска музика, но исто така и на модерна музика. Новата годинаПрослава се прославуваправи за пречек на Новата година на 31 декември, но и на 13 јануари ([[Јулијанска нова година|Стара нова година]]) според Македонскиотмакедонскиот православен календар.
 
=== Русија ===