Разлика помеѓу преработките на „Пипин Малиот“

Одземени 2 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎Стекнување моќ: Правописна исправка, replaced: оддржува → одржува
с (→‎Ширење на франкиското кралство: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
с (→‎Стекнување моќ: Правописна исправка, replaced: оддржува → одржува)
Во времето на повлекувањето на Карломан, Грифо побегнал од својот затвор и побегнал кај војводата [[Одило од Баварија]], кој бил оженет со Хилтруда, сестрата на Пипин. Пипин го задушил бунтот кој го водел неговиот полубрат и успеал целосно да ги обнови границите на кралството.
 
После реорганиацијата на Франкија од страна на Карло Мартел, оној што ја имал титулата ''dux et princeps Francorum'' бил заповедник на кралската војска, а исто и административни обврски како мајордом на палатата, и особено командант на гардата која Карло Мартел почнал да ја оддржуваодржува година после Тулуза во 721.
 
[[File:Pepin le Bref.jpg|thumb|left|200px|Крунисување на Пипин Малиот во 752 од страна на Бонифациј, архиепископот од Мајнц]]