Разлика помеѓу преработките на „Новогодишна ноќ“

нема опис на уредувањето
Новогодишната вечер се вика ''Oud en Nieuw'' (Стара и Нова) или ''Oudejaarsavond'' (вечер на старата година) и се слави во добра атмосфера со фамилијата или пријателите. Традиционалната закуска се кнедли и пита од јаболко. На телевизија главната програма е сатирично шоу чија тема е исмејување на политичката сцена. Во некои протестантски религиозни семејства се чита Псалмот 90, но во последно време оваа традиција полека исчезнува.
 
На полноќ се пие шампањ или вино. Многумина испалуваат свој огномет. Градовите низ Холандија не прославуваат со огномети, освен [[Ротердам]], каде што огнометот може да се проследи близу ''Erasmus Bridge'' (Еразмовиот мост). Јавниот транспорт е комплетно затворен (едниственоединствено преку целата година) од 20 часот до 1 часот по полноќ. На неколку минути пред полноќ на телевизиските канали се емитува часовникот.
 
=== Чешка ===
За Чесите ''Silvestr'' без сомнение е најбучниот ден во годината. Луѓето вообичаено се подготвуваат со огномети и шампањ за полноќното наздравување и се собираат заедно со пријатели и роднини да јадат, пијат и се забавуваат во рестораните, клубовите или на локалните плоштади.
 
Во поголемите градови каков што е [[Прага]] детонациите на пиротехнички материјали се слушаат уште во текот на денот, дури и претпладне и сè повеќе и повеќе се зачестуваат сè до полноќ. Во првата минута после полноќ луѓето наздравуваат и си посакуваат среќна нова година и излегуваат надвор да си ги запалат своите огномети или да ги гледатгледаат туѓите.
 
Сите поголеми телевизиски станици емитуваат забавни програми и емсииемисии пред и после полноќното одбројување кое е проследено со пеењето на националната химна. Претседателот го дава својот новогодишен говор изутрина.
 
=== Шведска ===
=== Аргентина ===
[[Податотека:QuemamuñecoLP01despues.JPG|мини|Граѓаните на градот Ла Плата имаат локална традиција на палење кукли.]]
Во Аргентина, традиционално целото семејство се собира околу 11 часот и зема учество во традициналнатрадиционална вечера, вклучувајќи грав, благи специјалитети итн. Токму пред полноќ луѓето се собираат на улица да уживаат во огномет и други видови на прослава. Првиот ден од новата година се прославува точно после полноќ со шампањ, со желби за среќна нова година и понекогаш со наздравување со соседите. Забавите понекогаш траат до зори. Пливањето е понекогаш чудна активност во која аргентинците уживаат, пливајќи во реки, езера или јавни базени.
 
=== Бразил ===
Анонимен корисник