Разлика помеѓу преработките на „Новогодишна ноќ“

нема опис на уредувањето
Повеќето Руси ја дочекуваат Новогодишната вечер со нивните фамилии или со блиските пријатели. Потеклото на оваа прослава во [[Русија]] е различен од христијанскиот празник Божик. Божик беше голем празник во Русија сè додека не беше забранет заедно со другите религиозни празници од Комунистичката партија. За да се компензира неславењето на Божик, Нова година била славена слично како денот на Рождеството Христово само без религиозниот аспект на празникот. Дури и после распадот на [[СССР]], Нова година се слави во Русија и стана традиција.
 
Прославата обично започнува неколку часови пред полноќ и вообичаениот поздрав е: „Поздрави ја старата година“, памтејќи ги најважните моменти во изминатите дванаесет месеци. Пет минути пред полноќ, повеќето граѓани го следат новогодишното обраќање на Претседателот пренесуван на ТВ екраните или да се следи популарното шоу „Плав огномет“, но традиција е и да се очекува звонењетоѕвонењето на часовниот од Кремељ кој е пренесуван преку радијата и ТВ станиците.
 
Последните дванаесет секунди од старата година, Русите молчеливо ги замислуваат своите желби за следната година. Подоцна наздравуваат со шампањ за време на богата вечера, каде што тие се забавуваат гледајќи концерти. Некои луѓе сакаат да присуствуваат на огномети, некои ги посетуваат своите роднини и пријатели. Бидејќи 30-ти и 31-ви декември се работни денови, мнозина имаат организирани забави на работните места. Обично 31 декември граѓаните седат дома со пријателите. Постои старо суеверие, доколку првиот гостин (особено ако е неочекуван) на 1 јануари е маж, годината ќе биде исполнета со благосостојба. Русите се трудат Новата година да ја започнат без долгови.
На 1 јануари се споделуваат бакнежи и честитки помеѓу пријателите и фамилијата, со традиционалниот поздрав: „Добра година, среќа, здравје, љубов и пари“. Некои Французи јадат десерт направен од сладолед.
 
Овој празничен период завршува на 6 јануари (''The Twelfth Night'') за Богојавление или ''Jour des Rois''. На овој ден тие го прославуваат „Мудриот Чове“Човек“, јадејќи од традиционалната торта (''la galette des rois''), најчесто со листови од лиснато тесто, полнети со бадемова паста. Тортата содржи грав и мали кинески знаци, кој и да ги пронајде ќе одбере свој партнер и ќе биде крал или кралица, кои ќе носат златна хартија во форма на круна. Оваа традиција моземоже да трае и до 2 недели.
 
=== Холандија ===
Новогодишната вечер се вика ''Oud en Nieuw'' (Стара и Нова) или ''Oudejaarsavond'' (вечер на старата година) и се слави во добра атмосфера со фамилијата или пријателите. Традиционалната закуска се кнедли и пита од јаболко. На телевизија главната програма е сатирично шоу чија тема е исмејување на политичката сцена. Во некои протестантски религиозни семејства се чита Псалмот 90, но во последно време оваа традиција полека исчезнува.
 
На полноќ се пие шампањ или вино. Многумина испалуваат свој огномет. Градовите низ ХоландјаХоландија не прославуваат со огномети, освен [[Ротердам]], каде што огнометот може да се проследи близу ''Erasmus Bridge'' (Еразмовиот мост). Јавниот транспорт е комплетно затворен (едниствено преку целата година) од 20 часот до 1 часот по полноќ. На неколку минути пред полноќ на телевизиските канали се емитува часовникот.
 
=== Чешка ===
Анонимен корисник