Камбриум: Разлика помеѓу преработките

Одземени 19 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(изменета категоризација)
Нема опис на уредувањето
{{Геолошки периоди}}
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Камбриумот''' е најраниот период од Палеозојската ера ([[Палеозоик]]) кој го опфаќа времето од пред околу 555 и 505 милиони години. Тој е именуван по [[Камбрија]], каде за првпат се испитувани [[Карпа|карпите]] од овој период.