Илјада деветстотини осумдесет и четврта: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-. април + април))
сНема опис на уредувањето
| media_type =
| pages = 326 стр. (оригинална верзија)
| isbn = ISBN 0-452-28423-6
}}
'''Илјада деветстотини осумдесет и четврта''' ([[Англиски јазик|англиски]]: ''Nineteen Eighty-Four''), насловен и како '''1984''' — [[роман]] напишан од [[Англија|англискиот]] писател [[Џорџ Орвел]], објавен во [[1949]]. Романот дава слика на замислената иднина и го опишува животот на [[Винстон Смит]], во хипотетичката иднина, во [[1984]] година. Станува збор за [[дистопија|дистописки]] роман, во кој се опишува светското уредување во иднината. Имено, дејството се одвива во денешна [[Англија]] (во книгата дел од [[Океанија]]) за време на диктатурата на „партијата“ на „Големиот брат“.<ref> [http://www.bbc.co.uk/arts/bigread/top100.shtml "BBC - Осврт кон делото"]. BBC април 2003, Проверено на 19 октомври, 2012</ref>