Разлика помеѓу преработките на „Шропшир“

Додадени 5 бајти ,  пред 11 месец
с
Ставање врска, replaced: железна руда → железна руда
(нова страница)
 
с (Ставање врска, replaced: железна руда → железна руда)
 
Грофовијата Шропшир е главно земјоделска. Историска престолниа е градот [[Шрузбери]], но најголем град е [[Телфорд (Шропшир)|Телфорд]]. Во грофовијата се наоѓа [[Коулбрукдејл]], една од колепките на [[Индустриска револуција|индустриската револуција]] во Англија и Железниот мост, првиот [[железо|железен]] мост на светот.
 
Во оваа област се експлоатирале [[јаглен]], [[олово]], [[бакар]] и [[железна руда]]. Дополнителна предност е реката [[Северн]] која служи за транспорт.
 
== Администрација ==
 
{{Грофовии во Англија}}
 
[[Категорија:Западен Мидлендс]]
[[Категорија:Шропшир]]