Разлика помеѓу преработките на „Пијалак“

Додадени 2 бајти ,  пред 6 месеци
с
* „Вино пијам ем ракија“ - македонска народна песна.<ref>''Засекогаш со нас - 22 незаборавни песни/Forever with us - 23 unforgettable songs'', CD 071, Мистер компани, 2003.</ref>
 
===Пијалаците во популарната музика===
* „Кој ми го истури пивото“ (''Who spilt my beer'') - песна на британската [[Панк рок|панк-рок]] група „[[Адиктс]]“ (''The Adicts'').<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=svgEOcpv3T8 YouTube, The Adicts- Who Spilt My Beer? (пристапено на 29.12.2016)]</ref>
* „Шише виски“ (''Whiskey Bottle'') - песна на американската [[рок]]-група „[[Анкл Тупело]]“ (''Uncle Tupelo'').<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=Gc3yCF48Ypw YouTube, Whiskey Bottle Uncle Tupelo (пристапено на 5.12.2016)]</ref>