Николај Хајтов: Разлика помеѓу преработките

Одземени 1.274 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (→‎top: Исправка на датумски формат, replaced: mf=y → df=y)
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Николај Хајтов'''
'''Николај Хајтов''' е познат бугарски писател, автор на повеќе книги раскази, патописи, есеи, репортажи, театарски дела за возрасни и за деца, на монографии за села и градови, сценарија за филм, радио и телевизија.
 
Роден е во 1919 година во село Јаворово, Пловдивска околија. По професија е шумарски инженер. Главни мотиви му е планината, шумата и животот на родопските села и помаците (потурчените Бугари), како и проблемите на семејството, и во градовите и во селото, традицијата, општествените текови... Посебен белег на неговата проза се ноншалантниот тон на кажување, проткаен со динамика, со духовитост и релјефност на ликовите.
[[Image:Nikolay-Haytov-monument-closeup.jpg|200px|thumb|Споменикот на Николај Хајтов во [[Борисова Градина]], Софија]]
 
{{DEFAULTSORT:Хайтов, Николай}}
Анонимен корисник