Припрата: Разлика помеѓу преработките

Одземени 12 бајти ,  пред 1 година
с
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Потекло на поимот: Јазично подобрување, replaced: == Етимологија == → == Потекло на поимот ==)
== Потекло на поимот ==
[[Податотека:St. Demetrius Church in Bitola 13.JPG|мини|десно|250п|Припратата на јужната страна на црквата [[Црква „Св. Димитриј“ - Битола|„Св. Димитриј“]] во [[Битола]]]]
И двете имиња, припрата и нартекс водат потекло од грчкиот јазик. ТерминотПоимот '''нартекс''' е идентиченистоветен на својот грчки облик, додека терминотпоимот '''припрата''' е словенизиран облик на грчкиот збор ''перипатос''.
 
== Историја ==