Разлика помеѓу преработките на „Општина Новаци“

Нема измена во големината ,  пред 8 месеци
с
→‎Културни и природни знаменитости: Јазична исправка, replaced: рква (објект) → рква (градба)
(mk.wikipedia.org/wiki/Општина_Новаци)
с (→‎Културни и природни знаменитости: Јазична исправка, replaced: рква (објект) → рква (градба))
 
== Културни и природни знаменитости ==
Општината Новаци е позната по тоа што има повеќе [[Црква (објектградба)|цркви]] од населени места: во општината има 41 село, а наспроти тоа, има 51 црква и 15 [[манастир]]и.<ref name="XIX 2015"/>
 
==Меѓународна соработка==