Дрина: Разлика помеѓу преработките

Одземени 28 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Исправка на врска, replaced: Сутјеска (река) → Сутјеска
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (→‎top: Исправка на врска, replaced: Сутјеска (река) → Сутјеска)
'''Дрина''' — река од Црноморсикт слив, а настанува со спојување на реките [[Тара (река)|Тара]] и [[Пива (река)|Пива]] кај [[Шчепанско Поле|Шчепанското Поле]] (надморска височина 470 м). Долга е 346 км<ref name="mše">Мала училишна енциклопедија, стр. 88. ISBN 86-331-2950-7</ref>, а [[слив]]ното подрачје ги опфаќа југозапдниот и западниот дел на Србија, северниот дел на [[Црна Гора]] и источниот дел на Босна и Херцеговина.
[[Податотека:Visegrad Drina Bridge 1.jpg|мини|лево|[[Мост на Мехмед паша|Мостот на Мехмед паша]] на реката Дрина кај [[Вишеград]]]]
Правецот на нејзиниот тек е од југ кон север и има доста притоки. Поголеми притоки од лева страна се: [[Сутјеска (река)|Сутјеска]], [[Бистрица (Дрина)|Бистрица]], [[Прача (река)|Прача]], [[Дрињача (река)|Дрињача]] и [[Јања (река)|Јања]], а од десната страна: [[Чехотина]], [[Лим (река)|Лим]], [[Рзав]], [[Љубовиќа]] и [[Јадар (река)|Јадар]].
 
==Дрина како тема во уметноста==