Леќа (род): Разлика помеѓу преработките

Одземени 26 бајти ,  пред 1 година
с
Средена предлошка за EOL, replaced: {{EOL| → {{ЕЖС|
[проверена преработка][проверена преработка]
(додаден/изменет шаблон)
с (Средена предлошка за EOL, replaced: {{EOL| → {{ЕЖС|)
}}
 
'''Леќа''' ({{науч|Lens}}) — [[род (биологија)|род]] растенија од [[семејство (биологија)|семејството]] на [[бобови]]те (''Fabaceae'') познато по зрната кои се користат во исхраната. Опфаќа четри вида на мали исправени или ползечки [[билка|билки]] со перјести [[лист (ботаника)|листови]], мали, слабо забележливи бели цветови и мали сплеснати мешунки. Најзастапена во исхраната е прехранбената [[леќа|леќа]] (''Lens culinaris'').
 
== Поврзано ==
{{рвр|Lens (Fabaceae)}}
{{викивидови-ред|Lens|Леќа}}
* {{EOLЕЖС|27812|Леќа (''Lens'')}}
 
[[Категорија:Глушини]]