Махатма Ганди: Разлика помеѓу преработките

Одземени 602 бајти ,  пред 1 година
с
Отповикани уредувањата на 146.255.75.32 (разговор), враќајќи на последната преработка на Bjankuloski06
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Отповикано Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (Отповикани уредувањата на 146.255.75.32 (разговор), враќајќи на последната преработка на Bjankuloski06)
Ознака: Отповикување
'''Мохандас Карамчанд Ганди''' ([[2 октомври]] [[1869]] – [[30 јануари]] [[1948]]) — истакнат водач на индискиот национализам во [[Британска Индија]]. Применувајќи ненасилна граѓанска непослушност, Ганди ја довел Индија до независност и поттикнал движења за граѓански права и слободи низ светот. Почесниот Махатма (на [[санскрит]], со значење: „великодушен“, „достоинственˮ - за првпат е применет во 1914 година во Јужна Африка, - а сега се користи во целиот свет. Исто така него го нарекуваат Бапу (на [[гуџаратски јазик]] со значење: љубов кон „таткотоˮ, „татко“ во Индија.)
 
Ганди е роден и израснат во Хинду, во семејство кое потекнува од крајбрежјето на Гуджарт, Западна Индија и бил школуван во здружението „Инер Темплˮ (ˮInner Temple“), во Лондон. Тој бил првиот кој применил ненасилна граѓанска непослушност како иселен адвокат во Јужна Африка, во тамошната Индиска заедница за борба на човековите права.
Ганди е роден и израснат во Хинду, во семејство кое потекнува од крајбрежјето на Гуджарт, Западна Индија и бил школуван во здружението „Инер Темплˮ (ˮInner Temple“), во Лондон. Тој бил првиот кој применил ненасилна граѓанска непослушност како иселен адвокат во Јужна Африка, во тамошната Индиска заедница за борба на човековите права.