Разлика помеѓу преработките на „Теории за потеклото на Србите“

с
с (→‎Иранска теорија: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован)
 
== Српско-словенска теорија ==
[[Податотека:Migration of the Serbs and their lands per DAI.png|mini|150px|right|Веројатни патишта при ширењето на етнонимот ''Serb''.]]
 
Според оваа теорија, името [[Срби]]н е постаро од името [[Словени|Словен]], односно дека [[Прасловени]]те себеси се нарекувале Срби, и дека денешните [[Срби]] и [[Лужички Срби]] го сочувале тоа старо име, како некогашна ознака за сите Словени.Оваа теорија е екстремно националистичка и премногу форсирана од страна на Српските научници,кои форсираат дека името Србин е постаро од Словен,што е практично невозможно,кога истото име Срб се јавува покасно од името Словен.
24

уредувања