Разлика помеѓу преработките на „Карл Линеј“

Одземени 4 бајти ,  пред 10 месеци
с
нема опис на уредувањето
с
с
| footnotes = <br />[[Податотека:Linne CoA.jpg|центар|240п]]<center>[[Грб]]от на Карл Линеј</center>
}}
'''Карл Линеј''' ({{lang-la|Carl Linnaeus}}), родено име: '''Карл фон Лине''' ({{lang-sv|Carl von Linné}}),; {{рн|23|мај|1707}} – {{пн|10|јануари|1778}}{{}}) — [[Шведска|шведски]] [[природонаучник]], [[ботаничар]], [[зоолог]] и [[лекар]]. Основач е на [[систематика]]та, [[Биологија|биолошка]] дисциплина. Сите [[растенија]] и [[животни]] ги сместил во категории по сличности, и тоа:
 
:[[Тип (биологија)|Тип]] (за растенијата, некогаш се користи и [[Оддел (биологија)|оддел]])