Разлика помеѓу преработките на „Лешок“

Одземени 23 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎Демографија: Сменето со македонски апостроф, replaced: К'нчов → К’нчов
с (Отповикани уредувањата на Ivajovan (разговор), враќајќи на последната преработка на Bjankuloski06)
Ознака: Отповикување
с (→‎Демографија: Сменето со македонски апостроф, replaced: К'нчов → К’нчов)
== Демографија ==
[[Податотека:Narodna nosija, Lesok, 1890.jpg|мини|десно|Жени од Лешок во народна носија, 1890 година.]]
Според статистиката на [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика|Македониja, Етнографиja и статистика]]“) од 1900 година, во Лешок живееле 540 жители, сите [[Македонци]].<ref name=":0">Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900.</ref>
 
Според егзархискиот секретар [[Димитар Мишев]], („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во 1905 година во Лешок имало 488 [[Македонци]], под врховенството на [[Бугарска егзархија|Бугарската егзархија]].<ref name=":1">D.M.Brancoff. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, стр.122-123.</ref>