Иван Шопов: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.414 бајти ,  пред 2 години
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
 
== Животопис ==
Иван Шопов е родендипломирал на [[25 јули]] [[1987]] година, во [[Скопје]]. СтудиралКатедрата на Катедрата за општа и компаративна книжевност на [[Филолошкиот факултет „Блаже Конески“|Филолошкиот факултет]] „[[Блаже Конески]]“ при [[Универзитет Св. Кирил и Методиј|Универзитетот Св. Кирил и Методиј]] во [[Скопје]].<ref name="ReferenceA">Иван Шопов, е автор на збирка раскази ''Азбука и залутани записи'', Скопје: Темплум, [[2010]] година.</ref> Иван Шопов работи како уредник во издавачката куќа „[[Темплум]]“ од Скопје. Тој е сопруг на писателката [[Николина Андова Шопова]].
 
Иван Шопов (1987, Скопје) дипломирал Општа и компаративна книжевност на факултетот „Блаже Конески“ во Скопје. Ги објавил збирката раскази Азбука и залутани записи (2010), за која ја добил наградата „Новите!“ за најдобар дебитантски прозен ракопис, збирката песни во проза Меше на годината (2012), збирката раскази 091 – антиразгледници од Скопје“(2018), збирката сатирични текстови Хрониките на Арслан Новинарски (2018), мини-книгата Осум наративни прошетки со фиќо или што научив за пишувањето од Застава 750 (2019) и збирката раскази Скопје: изгубените чевли на градот (2020). Пишува и поезија и хаику. Расказите и песните му се преведени на англиски, романски, чешки, српски, хрватски, германски, словенечки и бугарски јазик. Заедно со Владимир Лукаш, во 2019 го основа мобилниот културен центар КЦ 750.
 
== Творештво ==