Цитадела: Разлика помеѓу преработките

Одземени 5 бајти ,  пред 1 година
ситна поправка
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: встро-унга → встроунга)
(ситна поправка)
[[Податотека:Citadella_-_Budapest.jpg|десно|мини| Цитаделата на Гилерт Хил, Будимпешта]]
[[Податотека:Citadella_légifotó.jpg|десно|мини| Цитаделата одозгора]]
'''Цитадела''' е тврдина што се наоѓа на врвот на Гелерт брдото во [[Будимпешта]], [[Унгарија]] . ''Цитадела'' е [[Унгарски јазик|унгарски]] збор за еден вид тврдина . Зборот се користи исклучиво од други јазици за да се повика на тврдината Гелерт Хил која зафаќа место кое имало [[Воена стратегија|стратешко]] значење во воената историја на Будимпешта.
 
Тврдината била изградена во 1851 година од Јулиуш Jaцоб фон Хајнау, командант на Австриска Империја, а ја дизајнирале Емануел Зита и Ференц Кашелик, по [[Унгарска револуција (1848)|унгарската револуција од 1848 година]] . Зафаќа скоро целата висорамнина височина од 235 метри. Тврдината е градба во форма на буквата У, изградена околу централниот двор, долга 220 метри, широка 60 метри и висока 4 метри. Тврдината содржела комплет од шеесет топови.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://hungarystartshere.com/Citadel-Citadella-Budapest|title=Citadella, Budapest|archive-url=https://web.archive.org/web/20111002054356/http://hungarystartshere.com/Citadel-Citadella-Budapest|archive-date=2 October 2011}}</ref>
 
Всушност изградена од унгарски принудени работници, таа била завршена во 1854 година. Во јуни 1854 година австриските војници се населиле во тврдината. По австроунгарскиот компромис од 1867 година и основањето [[Австроунгарија|Австрија-Унгарија]], Унгарците барале уништување на Цитаделата, но гарнизонските војници заминале дури во 1897 година, кога главната порта била симболично оштетена. Не било касно до крајот на 1899 година, кога градот ја презеде Цитаделата. Неколку месеци подоцна, во 1900 година, ѕидовите биле срушени.
 
Во [[Унгарска револуција (1956)|унгарската револуција од 1956 година]], советските војници ја окупираа Цитадела и ја нападнаа во градот за време на нападот што ја собори унгарската влада во [[Имре Наѓ|Наѓ]] .
[[Податотека:BudapestDSCN3929.JPG|лево|мини| Оружјето до Цитадела]]
До ѕидот од страната на реката Дунав, Цитадела, има отворен приказ на мала колекција на оружје на [[Црвена армија|Црвената армија]], поголем дел од [[Втора светска војна|Втората светска војна]] . Парчињата се следниве:
 
* 76мм М1942 преградена пушка,со дизајн од 1942
Анонимен корисник