Аеродром Хановер: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (→‎Карго авиокомпании: Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска)
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
{{Infobox airport
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
| name = Аеродром Хановер
{{Airport frame}}
| nativename = ''<small>{{lang|de|Flughafen Hannover-Langenhagen}}</small>''
{{Airport title|име= Аеродром Хановер|локалноиме=Flughafen Hannover |локалноиме-р=Hannover Airport }}
| nativename-a =
{{Airport image|слика_аеродром=Hannover Airport Terminal.jpg}}
| nativename-r =
{{Airport infobox |
| image ИАТА = Hannover Airport = HAJ|Logo.svg
| image-width = 250
ИЦАО = EDDV |
| image2 = Luftbild flughafen hannover.jpg
тип = Јавен |
| image2-width = 250
најблизок_град = Хановер |
|above IATA = HAJ
елевација_стапки = 183|
| ИЦАОICAO = EDDV |
елевација_метри = 56|
| type = јавен
координати = {{Coord|52|27|39|N|09|41|06|E|type:airport|display=inline}}
|below owner =
}}
| operator = ''Flughafen Hannover-Langenhagen GmbH''
{{Runway title}}
| city-served = [[Хановер]], [[Германија]]
{{Runway|
| location = [[Лангенхаген]]
писта_агол = 09L/27R |
| focus_city =
писта_должина_стапки = 12,467 |
* [[Condor (airline)|Condor]]
писта_должина_метри = 3,800 |
* {{nowrap|[[Corendon Airlines Europe]]}}
писта_површина = [[Цемент]]|
* [[Eurowings]]
}}
* [[TUI fly Deutschland]]
{{Runway|
| elevation-f = 183
писта_агол = 09R/27L |
| elevation-m = 56
писта_должина_стапки = 7,677 |
| coordinates координати = {{Coordcoord|52|27|39|N|09009|41|06|E|typeregion:airportDE|display=inline,title}}
писта_должина_метри = 2,340 |
| website = [http://www.hannover-airport.de/en/passengers-visitors hannover-airport.de]
писта_површина = [[Цемент]]|
| metric-elev =
}}
| metric-rwy =
{{Runway|
| писта_аголr1-number = 09C09L/27C |27R
| r1-length-f = 12.467
писта_должина_стапки = 2,559 |
| r1-length-m = 3.800
писта_должина_метри = 780 |
| r1-surface = бетон
писта_површина = [[Асфалт]]|
| r2-number = 09R/27L
}}
| r2-length-f = 7.677
{{Airport end frame}}
| r2-length-m = 2.340
| r2-surface = бетон
| r3-number = 09C/27C
| r3-length-f = 2.559
| r3-length-m = 780
| r3-surface = [[асфалт]]
| stat-year = 2018
| stat1-header = Патници
| stat1-data = 6.324.634 {{пораст}} 7.7%
| footnotes = Извор: [[Список на најпрометни аеродроми во Европа]]
}}
 
'''Аеродромот во Хановер''' ([[Меѓународна асоцијација за воздушен транспорт|IATA]]: HAJ, ICAO: EDDV), исто така наречен „Аеродром [[Лангенхаген]]“, е сместен 11 километри северно од центарот на [[Хановер]], главен град на Германската сојузна држава, [[Долна Саксонија]]. Тоа е деветти најголем аеродром во [[Германија]].
* [[TUIfly]] ([[Аеродром Минхен|Минхен]], [[Аеродром Штутгарт|Штутгарт]])
 
== Надворешни врски ==
* {{Ризница-врскаред|Hannover Airport}}
 
|name = {{Аеродроми во Германија}}
* {{Ризница-врска|Hannover Airport}}
 
{{Navbox
|name = Аеродроми во Германија
|title = Аеродроми во Германија
 
|bodystyle = background:white;
|groupstyle = text-align:right;
|above =
|below =
 
|list1 = [[Аеродром Хамбург]] {{·}} [[Аеродром Диселдорф]] {{·}} [[Аеродром Франкфурт]] {{·}} [[Аеродром Берлин Шенефелд]] {{·}} [[Аеродром Келн/Бон]] {{·}} [[Аеродром Минхен]] {{·}} [[Аеродром Штутгарт]] {{·}} [[Аеродром Берлин Тегел]] {{·}} [[Аеродром Нирнберг]] {{·}} Аеродром Хановер {{·}} [[Аеродром Дортмунд]] {{·}} [[Аеродром Бремен]]
}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Хановер]]
[[Категорија:Аеродроми во Германија]]
[[Категорија:Хановер]]