Вилијам Макинли: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎Изборите во 1896 година: Правописна исправка, replaced: дбрамб → дбранб
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Изборите во 1896 година: Јазична исправка, replaced: креиран → создаден)
с (→‎Изборите во 1896 година: Правописна исправка, replaced: дбрамб → дбранб)
 
Макинли успеал да придобие гласови од урбаните области и етничко работничките групи. Менаџерот на кампањата Хана (Hanna) собрал три ипол милиони долари од големите бизниси и усвоил ново-создадени маркетиншки техники за да ја рашири пораката на Макинли.
Иако Брајан (Bryan) водел во август, против-кампањата на Макинли го ставила на одбрамбеноодбранбено голема парада во секој поголем град, неколку дена пред изборите, ги намалила обвинувањата на Брајан (Bryan) дека работниците биле принудени да гласаат за Макинли.
Тој го победил Брајан (Bryan) со голема разлика. Неговиот изглед на сите класи обележал прегрупирање на американската политика. Неговиот успех во индустриските градови им дал контрола на републиканската партија врз северот во споредба со тој на демократите на југот.