Висока порта: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: ористил → ористел
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Отоманската Империја → Отоманското Царство (2) using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: ористил → ористел)
{{Без извори|датум=август 2010}}
{{Државна организација на Отоманското Царство}}
'''Високата порта''' или само ''порта'' ([[турски]]: ''Bab-ı Ali'') е термин со кој се означувал [[диван]]от во [[Отоманското Царство]], во кој се спроведувала отоманската политика. Терминот се користилкористел во дипломатски контекст од страна на западните земји, бидејќи нивните дипломати биле буквално пречекивани пред портите на диванот. За време на [[Хуриет]]от, функциите на диванот биле заземени од страна на поети од императорската влада и портата започнала да се нарекува како Министерство за надворешни работи.
 
{{Отоманска-никулец}}