Разлика помеѓу преработките на „Абдикација“

Додадени 48 бајти ,  пред 5 месеци
с
нема опис на уредувањето
с
* Потточка во списокот
[[Податотека:Bouchot - Napoléon signe son abdication à Fontainebleau 11 avril 1814.jpg|мини|Првото абдицирање на [[Наполеон]], oддржаноoдржано во дворецот [[Фонтенбло (дворец)|Фонтенбло]] на 4 април [[1814]] година]]
 
'''АбдицирањеАбдикација''' или абдикација (лат. abdicatio = одрекување, одбивање; од ab - од далеку, и dicare, да изјави, да прогласи како да не му припаѓа) е чин на откажување и истапување од официјална служба, особено од врховна служба во државата.
 
Во [[Римско право|Римското право]] терминот, исто така, се применува за откажување од член на семејството, на пример откажување наследство на синот. Терминот обично се применува за [[монарх|монарси]] или оние кои официјално се крунисани.