Разлика помеѓу преработките на „Транслација (геометрија)“

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: креиран → создаден
с (→‎Означување и пресметување: Правописна исправка, replaced: Често пати → Честопати)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: креиран → создаден)
[[Податотека:translation_geometry.gif|right|frame|Транслација на четириаголникот ABCD за вектор ''v'' (креирансоздаден со Геогебра)]]
<div style="line-height:2em">
Во [[геометрија]]та, '''транслација''' на една фигура за даден [[вектор]] е паралелно поместување на фигурата така што секоја точка од фигурата се поместува за векторот (види анимацијата).<ref>{{Наведена мрежна страница | url=http://web.cortland.edu/matresearch/OxfordDictionaryMathematics.pdf |title=Oxford Concise Dictionary of Mathematics, "Translation" | first1=C.|last1=Clapham|first2=J.|last2=Nicholson | publisher=Addison-Wesley | year =2009|page=787|language=англиски|accessdate=1 септември 2013}}</ref>