Марсел Дишан: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Творештво: Јазична исправка, replaced: креиран → создаден
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
с (→‎Творештво: Јазична исправка, replaced: креиран → создаден)
Под псевдонимот ''Р. Мат'', Дишан испратил писоар, наречен „Фонтана“, на изложбата на Здружението на независни уметници во [[1917]] година, каде што тој бил член на жири комисијата. Со таа постапка, тој ја измислил т.н. ''ready made'' уметност, која на крајот [[20 век|на 20 век]] станала особено популарна. Тој изложувал во салони непосредно по дипломирањето и му се приклучил на „Салонот на независните“. Дишановите [[Фотографија|фотографии]] од салонот ги  критикувал [[Гијом Аполинер|Аполинер]], велејќи дека тие се „многу грди дела“, но и покрај тоа, меѓу нив низ годините се развило долгогодишно пријателство. Подоцна тој станал пријател и со уметникот Пикабија, кој му го покажал шармот на брзите [[автомобил]]и и животот на висока нога.
 
Изложбата на футуристите во 1912 година му помогнала на Дишан да ги дефинира своите ставови, иако тој тежнеел на спротивни крајности во однос на футуристите и на својата „естетика на машините“. Тоа лето тој ги сликар автомобилите кои сам ги има креираносоздадено. Сликата "Актот се спушта по скалите" ги покажува елементите на фрагментација и синтеза [[Кубизам|на кубизмот]], како и динамиката и движењето [[Футуризам|на]] футуристите.  Таинственоста на сликата го категоризира Дишан во контраст на футуристичко-кубистичките, во имагинарна и фантастична уметност. Во неговите слики, органското станува механичко и човечко месо е заменето со цевки, вентили, цилиндри. Да би опишало ова Дишаново комбинирање, подоцна е смислем и поимот „металоморфно“. Сликата „Актот се спушта по скалите“ претставува нова ера во [[естетика]]та на сликарството која го одбележува распрснувањето на формата. Со комбинирање на техниките на [[Кубизам|кубизмот]], [[Футуризам|футуризмот]] и [[фотографија]]та,  Марсел Дишан создал слика која сигурно ќе предизвика контраверзии и побудува интерес во годините кои доаѓаат.  Иако тој се сомневал во легитимитетот на традиционалното сликарство и скулптура, а војувал и со кубизмот, Дишан сепак создавал визуелно примамливи дела. Ова сознавање ќе го натера на само дваесет и пет години да го напушти сликарството.
 
==Критички осврт и влијание==