ISO 3166-2: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: креиран → создаден
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: креиран → создаден)
'''ISO 3166-2''' претставува втор дел од [[ISO 3166]] стандардот. Тоа е систем што е креирансоздаден за кодирање на имињата на административните единици на [[држава|државите]] (ентитетите) и независните територии.
 
Целта на овој стандард е да втемели меѓународна серија кратенки за населените места, што би се употребувале на налепниците за пакување, на контејнерите, магацините и слично; во секоја прилика каде што краткиот алфанумерички код може да послужи за целосна идентификација на одредена локација, и тоа на соодветен и помалку двосмислен, односно нејасен начин, отколку кога би се користело целосното име на одредено [[населено место]], односно назив на административната единица.