Бони Голд: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Создадена страница со: '''Бони Голд''' (родена{{рн|||1948}} година){{r|born}} е Соединети Американски Држави|американ...)
 
Нема опис на уредувањето
Голд докторирала во 1976 година на [[Корнел универзитет|Корнел универзитетот]], под надзор на [[Мајкл Д. Морли]]. Истражувањето од нејзината дисертација, Компактните и ''<math>\omega</math>''-компактните формули во ''<math>L_{\omega_{1},\omega}</math>'',{{r|mgp}} подоцна биле објавени во списанието ''Archiv für Mathematische Logik und Grundlagenforschung'', и проблематичната [[инфинитивна логика]].{{r|nebres}} Била претседател на одделот за математика на [[Вобаш колеџот]], пред да се пресели во Монмаут, каде што исто така станала раководител на одделот.{{r|prestigious}}
 
Во 2012 година, Голд станала победник на 22-та [[Луис Хеј награда]] на [[Здружение на жени во математиката|Здружението на жени во математиката]], за нејзиниот придонес во математичката едукација. Цитатот од наградата ја истакнал нејзината работа во образовната проценка за додипломските студии по математика, која кулминирала со објавување на издадениот волумен, ''Практики за проценка во додипломската математика''.{{r|hay}} Оваа книга, заедно- уредена со Сандра З. Кит и Вилијам А. Мерион, била објавена од страна на [[Математичкото здружение на Америка]] (МАА) во 1999 година.{{r|lesser}}
 
Со Роџер А. Симонс, Голд е исто така уредник на друга книга, Доказ и други дилеми: Математика и Филозофија (МАА, 2008).{{r|pod}} Нејзиниот есеј "Како вашата филозофија на математиката, влијае врз вашето учење" бил избран за да биде вклучен во ''Најдоброто пишување по математика'' за 2012 година. Во него, таа тврди дека филозофијата на математиката влијае врз наставата по математика, дури и кога филозофските принципи на наставникот се имплицитни и неистражени.{{r|best}}
Анонимен корисник