Нго Дин Дием: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: очуство → очувство
(#WPWPMK #WPWP)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: очуство → очувство)
'''Нго Дин Дием''' ({{роден на|3|јануари|1901}} - {{починал на|2|ноември|1963}}) — политичка фигура од познатата [[Виетнамска војна]]. Тој бил поставен од страна на [[САД]] за претседател на Јужен [[Виетнам]].
 
Крвавиот атентат од 1/2 ноември, во кој беа убиени Дием и неговиот брат од страна на американски платеници поради неколкуте во низа нерационални и штетни потези за американската политика. Подоцна САД јавно изразија сочуствосочувство. Парадоксално е што [[Џон Ф. Кенеди]], заговарачот на овој настан, 20 дена подоцна самиот загина во [[друг атентат]].
 
{{Никулец за биографија}}