Разлика помеѓу преработките на „Клод Моне“

Додадени 10 бајти ,  пред 5 месеци
с
Отповикани уредувањата на 146.255.75.38 (разговор), враќајќи на последната преработка на M4r51n
с (Отповикани уредувањата на 146.255.75.38 (разговор), враќајќи на последната преработка на M4r51n)
Ознака: Отповикување
Моне на почетокот сликал фигурални слики ([[пејзаж]]и со 2-3 фигури), а потоа и вистински пејсажи. Некои мотиви ги пресликувал повеќепати, како на пример ''фасадите на Руенската катедрала''.
 
Импресија, изгрејсонце (француски: ImpresImpression, fucksoleil offlevant) е слика од уметникот Клод Моне, по која е наречено и самото движење „импресионизам“.
 
Сликата е потпишана со година 1872, но веројатно е насликана во 1873. На неа е прикажано пристаништето во Хавр, Франција, по пат на мошне лабави потези кои го наведуваат наместо да го отцртуваат делото. Моне подоцна го објаснил насловот: „Ми беше побарано да ставам наслов за во каталогот; Неможев баш да го наречам ова погед на Хавр. Затоа реков: 'Стави Импресија.'“
25

уредувања