Разлика помеѓу преработките на „Дарко Марковиќ“

минато свршено
(минато свршено)
 
За своите карикатури и анимирани филмови, има добиено преку триесет награди и признанија.
ЖивееЖивеел и работиработел во Скопје.
 
Негови познати анимации се „Граница“ ([[1976]]), „Стоп“ (1976), „Три минути на светот на [[Мирослав Бартак]]“ (1976), „Бело топче“ ([[1977]]), „[[Циркус]]“ ([[1979]]), и други.