Имхотеп: Разлика помеѓу преработките

Додадени 28 бајти ,  пред 1 година
ситна поправка
с (→‎top: Замена на предлошка, replaced: {{unicode| → {{уникод| (2))
(ситна поправка)
''Канцелар на Кралот на Долен Египет, Прв по Кралот на Горен Египет, Управник на Великата Палата, Наследен благородник, Висок свештеник на Хелиополис, Градител, Главен столар, Главен вајар и Главен изработувач на вазни''.
 
Имхотеп е единствениот смртник прикажан на подложниот камен на кралевата статуа и еден од малкуте обични граѓани воздигнати до божество по смртта. Центар на неговиот култ бил [[Мемфис (Египет)|Мемфис]]. Од Првиот преоден период па натаму, Имхотеп бил длабоко почитуван и како [[поет]] и [[филозоф]]. За неговите изреки се зборувало во песните:
 
''Ги имам чуено зборовите на Имхотеп и Хордедеф со чии расправи луѓето толку зборуваат.'' <ref name="Ancient Egypt' 2005">''Ancient Egypt'' од Barry J. Kemp, Routledge 2005, стр. 159</ref>
Анонимен корисник