Разлика помеѓу преработките на „Јас-Наѓкун-Солнок“

с
нема опис на уредувањето
с (→‎Надворешни врски: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{commons|Category: → {{рв|)
с
|}
 
'''Јас-Наѓкун-Солнок''' ([[Унгарски јазик|унгарски]]: ''Jász-Nagykun-Szolnok'') е името на административниот [[Окрузи на Унгарија|округ]] (''comitatus'' или ''megye'') во [[Унгарија]]. Лежи во централна [[Унгарија]] и ги дели границите со унгарските окрузи [[Хевеш]], [[Боршод-Абауј-Земплен]], [[Хајду-Бихар]], [[Бекеш]], [[Чонград]], [[Бач-Кишкун]] и [[Пешта (округ)|Пешта]]. Реките Тиза[[Тиса (река)|Тиса]] и Корос[[Кереш]] течат низ округот. Главен град на Јас-Наѓкун-Солнок е градот [[Солнок]]. Неговата површина изнесува 5582 км<sup>2</sup>. Пред неколку години, околу 1990-тите, името на округот било Солнок.
 
== Надворешни врски ==