Димитар Циев: Разлика помеѓу преработките

Додадени 82 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
|роден-дата= {{роден на||јануари|1939}}
|роден-место= {{роден во|Струмица|}}, [[СР Македонија]], [[СФРЈ]]
|починал-дата= {{починал на|27|јули|2010}}
|починал-место= {{починал во|Охрид|}}
|занимање = одбојкар,<br> професор
}}
'''Димитар Циев''' (роден на {{роден на||јануари|1939}} во {{роден во|Струмица|}} - {{починал на|27|јули|2010}} во {{починал во|Охрид|}}) бил поранешен југословенски и македонски одбојкар и прв селектор на Македонската одбојкарска репрезентација.
 
== Животопис ==
 
Одбојкарските кариера Циев ја започнал во [[Струмица]]. По завршувањето на средното образование, тој заминал на студии во [[Белград]], каде и продолжил да се занимава со одбојка. Во Белград завршил Факултет за физичка култура. По дипломирањето се вратил во родната [[Струмица]] и го формирал одбојкаркиот клуб „''Југославија''“, во кој бил активен одбојкар, а подоцна и тренер.
 
Во својата богата тренерска кариера, Циев бил тренер во одбојкарските клубови во [[Струмица]], [[Штип]], [[Берово]], [[Велес]], [[Пробиштип]] и [[Скопје]].