Повреда: Разлика помеѓу преработките

Одземени 18 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: редстав → ретстав
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Правописна исправка, replaced: редстав → ретстав)
 
== '''Механички повреди''' ==
Механичките повреди настануваат под дејство на механичка сила со [[притисок]], удар или развлекување на ткивото. Тие можат да бида отворени (надворешни) и затворени (внатрешни).
 
=== '''Затворени (внатрешни) механички повреди''' ===
 
=== '''Отворени(надворешни) механички повреди''' ===
Отворени механички повреди се оние повреди при кој е нарушен континуитетот на слузницата или кожата.
 
* '''Excoriacio''' - гребнатинка;
 
=== '''Изгореници (Combustio)''' ===
Изгорениците представуваатпретставуваат оштетување на кожата и подкожните ткива под дејство на висока температура. Степенот на изгореница зависи од висината на температура и од времето на изложување. Изгорениците се делат на четири степени и тоа:
 
* Прв степен Combustio erithemathoza - црвенило;
 
== '''Повреди од електрична струја''' ==
''Струен удар''('''electocution''') за да дојде до ова повреда треба [[Електрична струја|електричната струја]] да мине низ организмот. Оштетувањата можат да бидат специфично електрични пратени со [[Мускул|мускулнимускул]]ни грчеви, застој во дишењето и работата на срцето како и елeктротермични пратени со изгореници од повисок степен.
 
''Удар од гром'' ('''fulguratio''') може на место да го усмрти лицето или пак може да доведе до привидна смрт, зашеметеност или изгореници.
 
== '''Хемиски повреди''' ==
Можат да бидат предизвикани од [[Киселина|киселини]], [[База (хемија)|баз]]и, бојни [[отров]]и. Кај овие повреди најважно е брзо отстранување на агенсот со испирање или давање на средства за неутрализација (најдобро е млака вода или млеко), поставување на [[инфузија]] за побрза елиминација на отрово како и давање на соодветен против отров.
 
== '''[[Радијација|Радијац]]иони повреди''' ==
Настануваат поради озрачување на човечкото тело со [[Ултравиолетова светлина|ултравиолетови]], ренгенски, радиумски или други [[зрак|зраци]]. Оштетувањата можат да бида локални или општи и можат да се манифестираат рано или по подолго време.
 
[[Категорија:Повреди]]