Разлика помеѓу преработките на „Јован Јованов“

Одземени 1.196 бајти ,  пред 11 месец
нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од прилогот за Андроид Уредување од мобилен извршник
Ознака: Изворно уредување 2017
{{Музичар
| Name = Јован Јованов
| Background = solo_singer
| Alias = Џеј Џеј
| Origin = [[Македонија]]
| Instrument =
| Genre = [[Поп-музика|поп]], [[R&B]], [[Поп-рок|поп-рок]], [[Денс музика|денс]], [[Хип хоп музика|хип хоп]]
| Occupation = текстописец, продуцент, пејач
| Years_active = 1998–денес
| Label = „Глобал мјузик ентертејмент“, „Јованов Рекордс“
| Associated_acts = [[Елвир Мекиќ]] [[Слаткаристика]] [[Тони Зен]] [[Некст тајм]] [[IWAYO]]
}}
 
'''Јован Јованов''' (р. {{роден на|27|мај|1981}} во {{роден во|Скопје}}) — [[Македонци|македонско]]-[[Канада|канадски]] музички продуцент, дискограф и текстописец на [[Поп-музика|поп]], [[Ритам и блуз|R&B]], [[Хаус музика|хаус]] и [[Хип хоп музика|хип-хоп]] музика.
{{Музичар|Name=Јован Јованов|Background=solo_singer|Alias=Jay Jay|Origin=[[Македонија]]|Instrument=|Genre=[[Поп-музика|поп]], [[R&B]], [[Поп-рок|поп-рок]], [[Денс музика|денс]], [[Хип хоп музика|хип хоп]]|Occupation=текстописец, продуцент, пејач|Years_active=1998–сега|Label=Global Music Entertainment, Global Music Records, Jovanov Records|Associated_acts=[[Елвир Мекиќ]] [[Слаткаристика]] [[Тони Зен]] [[Next Time]] [[IWAYO]]}}'''Јован Јованов''' е македонско-канадски музички продуцент, дискограф и текстописец на [[Поп-музика|поп]], [[Ритам и блуз|R&B]], [[Хаус музика|хаус]], [[Хип хоп музика|хип-хоп]]. Живее во Торонто, Онтарио, каде работи со канадски уметници како Алкс Велиз, НортсајдБенџи, Лирон и многу други. Јованов компонирал, напишал и продуцирал над 500 песни и добил многу награди и признанија. На меѓународно ниво неговите хитови имаат над 150 милиони прегледи на Youtube.<ref name="official">{{Наведена мрежна страница|url=http://jovanjovanov.com/english/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=53|title=Official website|archive-url=https://web.archive.org/web/20131202230541/http://jovanjovanov.com/english/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=53|archive-date=2 December 2013|accessdate=12 May 2012}}</ref>
 
{{Музичар|Name=ЈованЖивее Јованов|Background=solo_singer|Alias=Jayво Jay|Origin=[[Македонија]]|Instrument=|Genre=[[Поп-музика|попТоронто]], [[R&BОнтарио]], [[Поп-рок|поп-рок]], [[Денс музика|денс]], [[Хип хоп музика|хип хоп]]|Occupation=текстописец, продуцент, пејач|Years_active=1998–сега|Label=Global Music Entertainment, Global Music Records, Jovanov Records|Associated_acts=[[Елвир Мекиќ]] [[Слаткаристика]] [[Тони Зен]] [[Next Time]] [[IWAYO]]}}'''Јован Јованов''' е македонско-канадски музички продуцент, дискограф и текстописец на [[Поп-музика|поп]], [[Ритам и блуз|R&B]], [[Хаус музика|хаус]], [[Хип хоп музика|хип-хоп]]. Живее во Торонто, Онтарио, каде работи со канадски уметници како Алкс Велиз, НортсајдБенџи, Лирон и многу други. Јованов компонирал, напишал и продуцирал над 500 песни и добил многу награди и признанија. На меѓународно ниво неговите хитови имаат над 150200 милиони прегледи на Youtube.<ref name="official">{{Наведена мрежна страница|url=http://jovanjovanov.com/english/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=53|title=Official website|archive-url=https://web.archive.org/web/20131202230541/http://jovanjovanov.com/english/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=53|archive-date=2 December 2013|accessdate=12 May 2012}}</ref>
Неговите песни ја претставувале [[Македонија на Евровизија|Македонија на]] [[Евровизија]] во [[Македонија на Евровизија 2004|2004 година]]<ref>http://www.eurovision.tv/page/history/by-year/contest?event=8/ Retrieved 27 December 2014.</ref> и [[Македонија на Евровизија 2009|2009 година]],<ref>[http://www.eurovision.tv/page/history/year/participant-profile/?song=24685/ About Next Time] [[Евровизија|Eurovision]], 12 May 2009. Retrieved 27 December 2014.</ref> и на [[Детска Евровизија|Детската Евровизија]] во [[Детска Евровизија 2007|2007 година]]. Тој исто така ја аранжирал [[Русинка (песна)|песната]] на [[Влатко Илиевски]] за [[Евровизија 2011]].<ref>[http://www.eurovision.tv/page/history/year/participant-profile/?song=26143/ About Vlatko Ilievski] Eurovision, 12 May 2011. Retrieved 27 December 2014.</ref>
 
Неговите песни ја претставувале [[Македонија на Евровизија|Македонија на]] на [[Евровизија]] во [[Македонија на Евровизија 2004|2004 година]]<ref>http://www.eurovision.tv/page/history/by-year/contest?event=8/ Retrieved 27 December 2014.</ref> и [[Македонија на Евровизија 2009|2009 година]],<ref>[http://www.eurovision.tv/page/history/year/participant-profile/?song=24685/ About Next Time] [[Евровизија|Eurovision]], 12 May 2009. Retrieved 27 December 2014.</ref> и на [[Детска Евровизија|Детската Евровизија]] во [[Детска Евровизија 2007|2007 година]]. Тој исто така ја аранжирал [[Русинка (песна)|песната]] на [[Влатко Илиевски]] за [[Евровизија 2011]].<ref>[http://www.eurovision.tv/page/history/year/participant-profile/?song=26143/ About Vlatko Ilievski] Eurovision, 12 May 2011. Retrieved 27 December 2014.</ref>
Јованов е добитник на три први награди на македонскиот фестивал [[Макфест]], со неговите композиции „Магија“, изведена од музичката група Магија (1998), „Ти ме сакаш“, изведена од Јован Јованов и [[Маја Саздановска]] (2005) и „Не планирам“, изведена од [[Ламбе Алабаковски]] (2010). Добитник е и на две втори награди на Макфест за композициите: „300 години“, изведена од [[Адријан Гаџа]] (2005) и „Без тебе тивко умирам“, изведена од [[Некст тајм]] (2008). Исто така, тој е добитник на трети награди за композициите „Да те видам пак“, изведена од Јован Јованов (2003), „Се на свое место“, изведена од Зоран Стаменковски (2006) и „Некаде после 2“ изведена од [[Елвир Мекиќ]] (2007).<ref name=":0">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.makfest.mk/|title=МАКФЕСТ – Фестивал на забавни мелодии МАКФЕСТ – ШТИП}}</ref>
 
Јованов е добитник на три први награди на македонскиот фестивал [[Макфест]], со неговите композиции „Магија“, изведена од музичката група [[Магија (музичка група)|Магија]] (1998), „Ти ме сакаш“, изведена од Јован Јованов и [[Маја Саздановска]] (2005) и „Не планирам“, изведена од [[Ламбе Алабаковски]] (2010). Добитник е и на две втори награди на Макфест за композициите: „300 години“, изведена од [[Адријан Гаџа]] (2005) и „Без тебе тивко умирам“, изведена од [[Некст тајм]] (2008). Исто така, тој е добитник на трети награди за композициите „Да те видам пак“, изведена од Јован Јованов (2003), „Се„Сѐ на свое место“, изведена од Зоран Стаменковски (2006) и „Некаде после 2“ изведена од [[Елвир Мекиќ]] (2007).<ref name=":0">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.makfest.mk/|title=МАКФЕСТ – Фестивал на забавни мелодии МАКФЕСТ – ШТИП}}</ref>
Живеел во Скопје во населбата Карпош 4, со своите брат и мајка до 16-годишна возраст кога се иселил.
 
== Ран живот ==
 
Јованов е роден во Скопје на 27 мај 1981 година. Своето музичко образование го започнал кога имал шест години. Свири пијано, гитара и ударни инструменти.<ref name="official">{{Наведена мрежна страница|url=http://jovanjovanov.com/english/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=53|title=Official website|archive-url=https://web.archive.org/web/20131202230541/http://jovanjovanov.com/english/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=53|archive-date=2 December 2013|accessdate=12 May 2012}}</ref> На 17 години започнал да работи со други уметници и го отворил неговото музичко студио.
 
Живеел во [[Скопје]] во населбата Карпош 4, со своите брат и мајка до 16-годишна возраст кога се иселил.
 
== Образование ==
Јованов завршил средно училиште во [[СУ „Илија Николовски Луј“ - Скопје|СУ „Илија Николовски Луј“ во Скопје]], завршил музичка академија на Факултет за музичка уметност во Скопје и студира на Филмската школа во Лос Анџелес.
 
Јованов завршил средно училиште во [[СУ „Илија Николовски Луј“ - Скопје|СУ „Илија Николовски Луј“ во Скопје]], завршил музичка академија на [[Факултет за музичка уметност - Скопје|Факултет за музичка уметност]] во [[Скопје]] и студира на Филмската школа во [[Лос Анџелес]].
== Кариера ==
 
== Кариера ==
=== Магија ===
 
Во 1998 година, Јованов ја формирал момчешката група „Магија“ (1998-2001) во Македонија. Нивните песни ги вклучувале „Магија“ (Магија), ''Ди-џеј'' (DJ), „Светло се гасне“ и „Низ оган да минувам“.
 
=== Студио за снимање и издавачка куќа „Јованов рекордс“ ===
 
Во 2001 година, Јованов го отворил сопственото студио за снимање „Јованов рекордс“. Тој соработувал со многу познати музичари од [[Балкански Полуостров|балканскиот регион,]] вклучувајќи ги [[Тоше Проески]], [[Емина Јаховиќ]], [[Ламбе Алабаковски]], [[Адријан Гаџа]], [[Слаткаристика]], [[Тони Зен]], [[Елвир Мекиќ]], Бојан Маровиќ, Слаџа Делибашиќ, [[Next Time]], [[Влатко Илиевски]] и [[Викторија Лоба]]. Во 2007 година, тој ја отворил својата издавачка куќа „Јованов рекордс“. Неговата компанија работела со промоција на нови уметници и нивно планирање на кариерата. Тој станал менаџер на [[Елвир Мекиќ]], [[Слаткаристика]], [[Тони Зен]] и Next Time.
 
 
=== Директор на фестивалот Макфест (2011-2012) ===
 
Јованов бил две години директор на најголемиот фестивал на поп музика во Македонија - [[Макфест]] што се одржува во Штип. [[Макфест]] продуцирал повеќе од 1.000 песни, од кои многу станале хитови.<ref name=":0">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.makfest.mk/|title=МАКФЕСТ – Фестивал на забавни мелодии МАКФЕСТ – ШТИП}}</ref>
 
=== Global„Глобал Musicмјузик Recordsентертејмент“ (2013 – 2017-денес) ===
Global Music Records е меѓународна издавачка куќа основана од македонско-канадскиот наградуван продуцент Јован Јованов, добро познат како Џеј-џеј. Заедно со неговиот брат Иван Јованов IWAYO се главните продуценти на издавачката куќа. <ref name=":1">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.globalmusicrecords.com/|title=Global Music Records - Record Label}}</ref>
 
Јован Јованов го основал Global Music Records, со првично име Јованов рекордс во 2001 година. Глобал„Глобал мјузик рекордсентертејмент“ соработувале со многу познати пејачиоснована од Европасамиот како [[Слаткаристика]], [[Адријан Гаџа]], [[Елвир Мекиќ]], ИванЈован Јованов Iwayo, [[Симона Попоска]], Викторија Лоба итн.<ref name=":12">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.globalmusicrecordsglobalmusicent.com/|title=Global Music Records -Artist RecordDevelopment LabelCenter}}</ref>
 
=== Global Music Entertainment Corp - Торонто, Канада (2017 - денес) ===
G.M.E. е<ref name=":2">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.globalmusicent.com/|title=Artist Development Center}}</ref> основана од наградуваниот продуцент Јован Јованов. „Глобал мјузик ентертејмент“ имала тим од стручни професионалци во индустријата и поседувале план за пејачот да влезе во музичката индустрија како независен или потпишан уметник за снимање.
 
G.M.E. бил уникатен сè-во-едно објект за развој на уметници што ги подготвувал амбициозните пејачи за кариера во музичкиот бизнис. Тоа било водечки извор на обука за уметници во музичката индустрија во Торонто и модел за обука на индустријата на национално ниво. Центарот обезбедувал програми за развој на уметници, консултации за A & R, маркетинг, социјални медиуми и помош за брендирање, студио за снимање, мастер часови за пеење, обука за изведба и сцена, кореографи, часови за пишување песни и музички часови за истакнување на креативниот уметник во пејачите.<ref name=":2">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.globalmusicent.com/|title=Artist Development Center}}</ref>
 
== Дискографија ==
 
=== Најгледани песни на YouTube ===
 
{| class="wikitable"
!Наслов
|}
 
== Наводи ==
== Користена литература ==
{{Наводи}}
 
[[Категорија:Американци со македонско потекло]]
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Јованов, Јован}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Родени во 1981 година]]