Разлика помеѓу преработките на „Вриење“

Одземени 6 бајти ,  пред 1 година
Откажано уредувањето 4363729 на уредникот 77.29.145.216 (разговор)
Ознаки: Отповикано Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Откажано уредувањето 4363729 на уредникот 77.29.145.216 (разговор))
Ознака: Отповикај
 
Традиционалните совети врела вода за десет минути е главно за дополнителна безбедност , бидејќи микроби започне да добива елиминирани на температура поголема од 60&nbsp;°C ( 140&nbsp;°F ) и да ја извади на својата точка на вриење е исто така корисен показател дека може да се види без им помогне на топломер, и од тоа време , водата се дезинфицираат. Иако точката на вриење се намалува со зголемување на надморската височина , тоа не е доволно за да влијаат на процесот на дезинфекција.<span class="cx-segment" data-segmentid="118"></span>
 
=== За готвење 123456===
[[Податотека:Milk_boiling.jpg|right|thumb|Варено млеко]]
''Вриење е метод на готвење храна во врела вода , или друга водена база течности како што се акциите или млеко. Крчка е нежен вриење , додека во лов на готвење течност потези но едвај меурчиња .''<span class="cx-segment" data-segmentid="133"></span>
Анонимен корисник